Zvýšení mýtného v Německu by mohlo tvrdě zasáhnout Česko

Česmad Bohemia, hlavní dopravní asociace České republiky, předpověděla chmurné vyhlídky pro své členy po šetření, které Sdružení Česmad Bohemia provedlo minulý týden. Kromě nevyhnutelného zvýšení mýtného v Německu, které výrazně zvýší náklady, Česmad Bohemia prohlášuje, že čeští dopravci budou v příštích 6 měsících čelit bezprecedentně nízkému počtu objednávek.

Podle průzkumu Česmad Bohemia, pouze asi 20 % dopravců se s optimismem dívá na příštích 6 měsíců, což je o 20 % méně než v létě 2023.

Druhým velkým problemém je vyjednávání se zákazníky ohledně zvýšení tarifů kvůli obrovskému dopadu nevyhnutelného zvýšení mýtného na silnicích v Německu. Podle údajů Českého sdružení automobilových dopravců, 40 % zákazníků zatím nepotvrdilo, že se zvýšením tarifů souhlasí.

Vojtěch Hromíř, generální tajemník Sdružení Česmad Bohemia, poznamenal k situaci, že nikdo nečekal, že se mýtné v Německu téměř zdvojnásobí. Podle názoru Hromíře, žádný silniční operátor nebude schopen pokrýt ani část zvýšení mýtného v Německu, protože marže v této sféře se pohybuje v rozmezí několika procent. Kromě toho musí dopravci počítat také s vyššími náklady na prázdné tranzitní kilometry.

Zvýšení tarifů pro silniční dopravu je nevyhnutelné, domnívá se expert.

Zdroj: trans.info