Zahraniční investice v Německu klesly na desetileté minimum

Průzkum institutu IW ukázal, že investice zahraničních firem v Německu byly v loňském roce nejnižší za posledních deset let, protože nad největší evropskou ekonomikou se vznášejí obavy z deindustrializace.

Podle průzkumu budou zahraniční společnosti v Německu v roce 2023 investovat jen asi 22 miliard eur (24,07 miliardy dolarů). Celkový čistý odliv – rozdíl mezi investicemi německých firem v zahraničí a zahraničními investicemi v Německu – činil v loňském roce 94 miliard eur.

Vysoké náklady na pracovní sílu a další náklady přinutily mnoho německých společností přesunout část nebo celý svůj podnik do levnějších lokalit, například do rozvojových evropských zemí. Do členských států EU, zejména do zemí Beneluxu a Francie, v poslední době přiteklo zhruba 90 miliard eur, tedy asi dvě třetiny všech zahraničních investic německých společností.

Naproti tomu zahraniční firmy v Německu téměř neinvestovaly, s výjimkou „malých akvizic nebo projektů, což svědčí o nepříznivé pozici“ z hlediska globální konkurence, uvedl IW.

Zdroj: reuters.com