Zahraniční dopravci „ovládají“ Evropu

Boom zahraničních dopravců v Evropě začal v květnu a každým měsícem přibývá řidičů a dopravních společností ze zahraničí. 95 % firem, které začaly podnikat v Evropě, předtím poskytovaly dopravní služby ve své domovině.

Úřad pro mezinárodní dopravu za prvních sedm měsíců letošního roku vydal 5,8 tisíce oprávnění pro mezinárodní silniční přepravu zboží vozidly nad 3,5 tuny, což je o 21 procent více než ve stejném období loňského roku.

Podle Polského úřadu pro mezinárodní dopravu živnostníci v březnu podali 5,3 tisíce žádostí o vydání oprávnění na mezinárodní silniční dopravu, což je téměř o 18 % více než ve stejném období roku 2021. V květnu vzrostl počet žádostí na rekordních 7,5 tisíce, čímž se tempo růstu zvýšilo na 87 %. V červnu došlo k poklesu na 55 % a v červenci opět vzrostlo na 69 % čili 6,1 tis.

Ředitel kanceláře Sdružení dopravců Sedlec Mariusz Biernacki říká, že růst zahraničních dopravních společností je důsledkem toho, že ukrajinské a běloruské firmy začaly podnikat v Polsku.

Podobné údaje poskytuje Hlavní centrum ekonomických informací. Za první pololetí bylo v Polsku založeno zahraničními podnikateli 5 581 společností, což je o přes 19 % více než o rok dříve. Občané Ukrajiny založili 2363 společností, Běloruska - 727, Německa - 226, Turecka - 140. Podle propočtů Centra 470 společností uvedlo jako druh činnosti silniční přepravu zboží, co předstihlo sektor IT. Počet nových IT firem v prvním pololetí činil 320.