Vysoké ceny letecké dopravy zůstanou kvůli nerovnováze nabídky a poptávky

Deficit přepravní kapacity na trhu letecké nákladní dopravy je v současné době okolo 30%, ačkoli úroveň obratu nákladu je nyní vyšší, než před pandemií Koronaviru. Tato informace byla oznámena v rámci tematické diskuze na mezinárodní konferenci TransRussia v Moskvě.

Prudká nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou byla důvodem pro zvýšení cen letecké nákladní dopravy 4 až 5krát, ve srovnání s rokem 2019. Zatímco dříve byla sazba $4-5 za 1 kilogram, dnes požadují $20-25 za kilogram.

Vzhledem k tomu, že omezení na trhu letecké dopravy budou pokračovat i v roce 2021 a poptávka nadále poroste, zůstanou tarify tento rok výrazně vyšší, než v roce 2019. Předpokládají se také narušení provozu a zpoždění na letišti v důsledku nedostatku letištního personálu díky probíhající pandemii COVID-19.

„Míra omezení možností přepravy se na různých linkách liší,“ komentovali situaci odborníci na leteckou dopravu ze Skupiny Společností TELS. „Významně se tím upravují již dříve vypracované schémata pro dodávku nákladu za pomoci letecké dopravy. Nyní více spolupracujeme s těmi letišti v Evropě, kde existuje menší omezení leteckého provozu s různými regiony a více letadel letá na daných linkách. Na základě zadání – odkud a kam má být náklad doručen – je stanoveno optimální logistické schéma“.