V Evropě se zrušují lety kvůli nedostatku personálu

Evropská letiště zaznamenala rekordní počet zrušení letů. Jako hlavní důvod aerolinky uvádějí nedostatek zaměstnanců: během pandemie koronaviru byly v odvětví propuštěny desítky tisíc pracovníků a nyní je obtížné tato volná místa obsadit. Situaci zhoršují pokračující stávky pozemního personálu letišť a letových posádek po celé Evropě požadujících vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky.

Lufthansa ve středu 15. července oznámila, že do konce srpna zruší dalších 2 tis. letů do Frankfurtu nad Mohanem a Mnichova, čímž se celkový počet letních zrušení zvýší na zhruba 3,8 tis. letů.

Francouzská média hlásí rekordní fronty, mnohahodinová zpoždění a častá zrušení na letištích Orly a Charles de Gaulle, kde bylo během pandemie propuštěno cca 4 tis. zaměstnanců. Kvůli stávce pilotů SAS bylo v Norsku zrušeno téměř 1,5 tis. letů.

Rekordní počet letů byl zrušen na velkých britských letištích, především na londýnských Heathrow a Gatwick, kde je akutní nedostatek personálu. Největší britská letecká společnost British Airways oznámila zrušení 30 tis. letů na britských letištích od dubna do října.

Uvedené údaje se týkají především osobní dopravy. Pokles osobní letecké dopravy však také snižuje objem přepravní kapacity trhu nákladní letecké dopravy, protože nákladní prostory osobních letadel jsou využívány i pro přepravu zboží.