Evropské země si letos půjčily 32 miliard dolarů, což je třikrát více než ve stejném období roku 2022, ukazují odhady agentury Bloomberg. Poprvé za deset let se mezi pět největších dlužníků dostaly tři země Východní Evropy – Polsko (9 miliard dolarů), Rumunsko (6 miliard dolarů) a Maďarsko (5 miliard dolarů).
Analytici Bloomberg odhadují, že rozpočtový schodek Východní Evropy letos vzroste na 4,3 % HDP regionu z 1,3 % v roce 2021.
Analytici se domnívají, že rostoucí úroková sazba jen zhorší náhlou expanzi rozpočtového deficitu ve Východní Evropě. Navíc, pokud se válka na Ukrajině protáhne, Východní Evropě vzniknou ještě větší náklady financované dluhem. Zahraniční investoři však mohou odmítnout nákup dluhopisů těchto zemí.
Polské dluhopisy denominované v dolarech se již obchodují s výnosností podobné zemím, které byly dlouho považovány za rizikovější investice – Filipíny, Indonésie a Uruguay. Pokud začnou měny regionu vůči dolaru klesat, jak to pravidelně dělají, zvýší to náklady vlád těchto zemí na splacení dluhu.