Trvalý pokles trhu letecké nákladní přepravy

Nejnovější údaje zveřejněné Mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA) ukazují, že poptávka po letecké nákladní přepravě se v dubnu ve srovnání s dubnem 2021 snížila o 11,2 %, objemy mezinárodní dopravy byly o 10,6 % nižší než o rok dříve.

Poptávka

Objem nových exportních zakázek – efektivní nástroj pro prognózování poptávky po nákladní přepravě – klesá pro všechny regionální trhy kromě USA.

Poptávka po letecké nákladní přepravě v asijsko-tichooceánském regionu v dubnu klesla znatelně silněji než v ostatních regionech – o 15,8 %.

Evropští dopravci minulý měsíc snížili objemy nákladu o 14 % meziročně ve srovnání s předchozím měsícem, poptávka po vnitroevropských přepravních trasách klesla o 25 %.

Blízkovýchodní přepravci přepravili v dubnu o 12 % méně než o rok dříve.

Poptávka po leteckém nákladu v Severní Americe v dubnu meziročně klesla o 6,6 %: prudký pokles poptávky po dopravě v obchodu s Asií částečně kompenzoval růst v jiných obchodních destinacích, včetně Evropy.

...A nabídka

Nabídka kapacit byla v dubnu 2 % pod úrovní dubna 2021 (v mezinárodních operacích – o 1,2 %). Snížení nabídky v Evropě je způsobeno pokračujícím válečným konfliktem na Ukrajině: několik velkých ruských leteckých společností bylo nuceno opustit trh.

Karanténní omezení v Číně vedla k nedostatku pracovníků a nucenému rušení letů.