Trh letecké nákladní dopravy se neustále zotavuje

Objem globální nákladní civilní letecké dopravy se v červenci 2023 těsně přiblížil úrovni z loňského roku: podle údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) činil pokles na začátku července 2022 pouze 0,8 %, a v segmentu mezinárodní nákladní dopravy – 0,4%.

Nákladní doprava se od konce loňského roku a začátku letošního roku postupně zotavuje. Ještě v lednu vykázal obrat nákladní dopravy pokles o 16,8 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, v únoru o 9,4 %, v březnu o 7,7 %, v dubnu o 6,6 %, v květnu o 5,2 %, v červnu o 2,4 %, vyplývá z údajů IATA.

Disponibilní kapacita, kterou poskytují nákladní letecké společnosi svým zákazníkům, v červenci se zvýšila o 11,2 % oproti červenci 2022. Tak silný nárůst disponibilní kapacity nákladních letadel lze vysvětlit tím, že se vzhledem k nástupu letní sezóny zvýšil objem přeprav nákladů v zavazadlových prostorech dopravních letadel (o 29,3 % v meziročním srovnání), poznamenávají analytici IATA.

Největší tempa nárůstu obratu nákladní dopravy vykázaly aerolinky v Africe, největší pokles obratu nákladní dopravy vykázaly severoameričtí dopravci, a to již pátý měsíc v řadě. Obrat nákladní dopravy v Evropě klesl v červenci o 1,5 % oproti loňskému roku (v červnu byl zaznamenán pokles na úrovni 3,2 %).

Generální ředitel IATA Willie Walsh uvedl, že mnohé základní faktory ovlivňující poptávku po letecké přepravě nákladů (objemy obchodu a exportní objednávky) stále „zůstavají slabé nebo se zhoršují “, ale už existují důvody k opatrnému optimismu.