Světový obchod klesá, ale regionální obchod roste

Geopolitická rizika prohloubí rozdíly mezi globálním Severem a Jihem, píší autoři studie Chief Economists Outlook. Studie vychází z průzkumů klíčových světových ekonomů v listopadu až prosinci 2023 a byla zveřejněna před zahájením Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu.

Tyto procesy ovlivní maloobchod a velkoobchod se spotřebním zbožím, energetiku, finanční služby a globální cestovní ruch.

Podle MMF by kvůli obchodním omezením mohla ztráta světové produkce do konce roku 2023 dosáhnout 7 %, celosvětového obchodu – 5 %. Obchod v rámci ekonomických bloků nabírá na síle: růst o 6,2 % ve třetím čtvrtletí roku 2023, ale ústup globalizace povede k celkovému poklesu ekonomik obchodních bloků.

Podle průzkumu WEF vede fragmentace ekonomik zároveň k oživení průmyslové politiky. Tato strategie může vést ke vzniku nových bodů ekonomického růstu a nových odvětví. Podle průzkumu se 79 % ekonomů domnívá, že v blízké budoucnosti budou muset orgány zemí volit mezi udržením finanční stability a rozvojem průmyslu.