Světový trh letecké dopravy se rychle zotavuje

Světový trh osobní letecké dopravy (měřeno v realizovaných osobokilometrech, RPK) vzrostl v červnu 2022 o 76,2 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, podle tiskové zprávy Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).

Objem mezinárodní osobní letecké dopravy za uvedené období vzrostl o 229,5 % a dosáhl 65 % úrovně roku 2019. Tomu přispělo zrušení cestovních omezení ve většině zemí asijsko-pacifického regionu.

Připomeňme, že s objemem přepravy cestujících přímo souvisí také nabídka příležitostí k nákladní přepravě na trhu, protože se část přepravy nákladů vzduchem uskutečňuje v nákladových prostorech osobních letadel.

Ve zprávě IATA se uvádí, že objem mezinárodní osobní přepravy asijsko-pacifických leteckých společností se ve srovnání s červnem 2021 zvýšil o 492 %. Objem přepravy cestujících u evropských leteckých dopravců za uvedené období vzrostl o 234,4 %, u blízkovýchodních leteckých společností – o 246,5 %, severoamerických dopravců – o 168,9 %, latinskoamerických leteckých společností – o 136,6 %, afrických leteckých společností – o 103, 6 %.