Spotové sazby Asie-Evropa nadále klesají

Spotové sazby za přepravu kontejnerů z Asie na klíčové spotřebitelské trhy nadále klesají. Za poslední 4 týdny ztratily spotové sazby pro Evropu přibližně 7 %, sazby pro Severní Ameriku klesaly rychleji: subindex pro přístavy tichomořského pobřeží se snížil o 11 %, pro atlantické – o 17 %.

Hodnota spotového indexu Drewry WCI pro trasu Šangaj-přístavy severní Evropy klesla pod psychologickou úroveň 3 tisíce amerických dolarů za FEU, Šangaj-Los Angeles – pod 3,5 tisíce, Šangaj-New York – pod 4,5 tisíce.

Nicméně sazby zůstavají výrazně nad úrovněmi zaznamenanými na začátku prosince, před prudkým růstem, který byl způsoben hrozbou útoků Húsiů na obchodní lodě v Rudém moři. U tras do Evropy je rozdíl asi 2,5krát, u tras do přístavů USA – přibližně 75 %.

Je velmi pravděpodobné, že sazby budou nadále klesat, protože dopravci nevynakládají žádná zjevná úsilí k tomu, aby omezit nabídku a tímto způsobem zachovat sazby na současných úrovních. Podle údajů Sea-Intelligence se snížení kapacity v důsledku zrušení plaveb nachází na rekordně nízkých úrovních.