Spotřebitelská poptávka se globálně mění, dopravci ruší plavby

Nárůst počtu zrušených plaveb v kontejnerové dopravě naznačuje alarmující dynamiku spotřebitelské poptávky, varují analytici.

Starší analytik společnosti Xeneta v rozhovoru pro CNBC uvedl, že počet zrušených plaveb před čínským Novým rokem je obvykle malý, protože dovozci dělají zásoby na období prázdnin. V letošní přednovoroční sezóně podle společností Xeneta a Sea-Intelligence zrušili námořní dopravci na trasách z Asie do amerických tichomořských přístavů šestkrát více plaveb než v roce 2019 před koronovirovou krizí.

Jak se dalo očekávat, některý vzrost spotových indexů přepravného mezi západním a čínským Novým rokem byl dočasný a vysvětluje se aktivizací dovozců, kteří hromadili zásoby před uzavřením čínských továren na dobu prázdnin.

Podle spotového indexu Drewry WCI klesly sazby ve 3. týdnu na všech klíčových destinacích přepravy z Asie. Dodávka do přístavů atlantického pobřeží Spojených států klesla o 5 % a o 4 % do přístavů Evropy v Severním moři.

Sazby z Asie do Evropy jsou již 2 až 3krát nižší než před zvýšením sazeb v dubnu 2020. Na trasách do Severní Ameriky jsou sazby stále vyšší než před krizí.

Sazby na přepravních trasách spojujících evropský a severoamerický trh nadále pomalu klesají. Za měsíc od začátku posledních deseti prosincových dnů se hodnota subindexu pro trasu Rotterdam – New York snížila o 4 %, na zpáteční trase do Rotterdamu o 3 %. Přesto v tomto segmentu zůstávají sazby zatím vyšší než v dubnu 2020 5krát a téměř 3krát respektive.