Snížování globálních zásob paliv tlačí ceny vzhůru

Ceny paliv v mnoha zemích po mírném poklesu opět vydaly vzhůru. Globální zásoby destilátů jsou nyní výrazně nižší než je pro tuto dobu obvyklé.

Destiláty, jako je nafta a topné oleje, jsou hlavními druhy paliva používanými v průmyslové ekonomice.

Zásoby ve všech hlavních regionech-spotřebitelech byly v srpnu značně vyčerpány, a to navzdory dlouhodobému zpomalení výrobní činnosti a zpomalení nákladní přepravy v průběhu předchozího roku. Zásoby destilátů v Evropě byly o 35 milionů barelů menší než průměrný sezónní ukazatel za deset let – pokles o 8 %. Zásoby v USA byly v srpnu o 23 milionů barelů menší (-16 procent).

K dalšímu růstu cen pohonných hmot bude přispívat deficit nabídky ropy při znatelném růstu hodnoty ropy. Mezinárodní energetická agentura očekává, že v druhé polovině roku bude deficit nabídky ropy v průměru činit 1,24 milionu barelů denně. OPEC se domnívá, že ve čtvrtém čtvrtletí se deficit ropy na světovém trhu zvýší na 3 miliony barelů denně.

***

V Rusku na pozadí prudkého nárůstu velkoobchodních cen benzínu a motorové nafty zavedly úřady dočasný zákaz jejich vývozu, za účelem stabilizace cen na domácím trhu.Odborníci vyjadřují názor, že zákaz vývozu benzínu a nafty z Ruska může dodatečně stimulovat růst cen na světovém trhu.

Ruský objem vývozu nafty je významný. Podle odhadů mezinárodních agentur činí ruský export nafty přibližně 900 tisíc barelů denně, benzínu – 60 až 100 tisíc barelů denně.

Zdroje: trans.info, rbc.ru