Sazby za železniční nákladní dopravu mezi Evropou a Čínou jsou vysoké, přispívá k tomu poptávka v Rusku

Výsledky za šest měsíců letošního roku ukazují, že objem přeprav v železničním spojení Čína – Evropa prováděných operátorem China-Europe Railway Express vzrostl o 30% oproti stejnému období roku 2022.

Od ledna do června ve spojení Čína – Evropa – Čína bylo společností China-Europe Railway Express uskutečněno 8,6 tisíc jízd tam a zpět a zpacováno více než 936 tisíc TEU, přičemž se počet jízd zvýšil o 16% a objem přeprav – o 30%.

Nejvýraznější nárůst přepravy byl zaznamenán na trase Xi'an - Duisburg. Společnost China-Europe Railway Express zvýšila frekvenci odeslání kontejnerových vlaků na této trase z jednou na dvakrát týdně. Kromě toho byla spuštěna nová linka do polské Lodže, která výrazně zkrátila dobu tranzitu na trase Čína - Evropa.

The Loadstar podotýká, že na začátku letošního roku byli čínští operátoři v nevýhodné situaci a propadu sazeb na trase Čína - Evropa zabránila pouze poptávka po železniční přepravě na trase Rusko – Čína. Pak ruští přepravci, kvůli nedostatku možností na trhu námořní přepravy, se přeorientovali na železnici. Právě tato poptávka umožnila čínským železničním operátorům udržovat vysoké sazby pro evropský trh.