Sazby námořní přepravy v listopadu stouply

Podle nedávné zprávy poradenské společnosti Transport Intelligence velké přepravní lodní společnosti výrazně zvýší své přepravní sazby na klíčových obchodních trasách Východ-Západ v listopadu a prosinci.

Například skupina CMA CGM nedávno oznámila své nové tarify pro všechny druhy nákladní přepravy (FAK) z Dálného východu do severní Evropy. V listopadové zprávě logistické společnosti DHL o trhu se uvádí, že zveřejněné 1. listopadu nové sazby FAK společnosti Hapag-Lloyd pro Asii a severní Evropu ve výši 1800 amerických dolarů za FEU významně ovlivní námořní přepravu.

Navzdory tomu, podle údajů Transport Intelligence, zůstaly spotové sazby pro země Asie a severní Evropy v listopadu nezměněné a činily v průměru asi 1000 USD za FEU.

Hodnota spotového kontejnerového indexu Drewry WCI za 43 až 44 kalendářních týdnů přitom vzrostla o 12 %: cena přepravy 40stopého kontejneru do evropských přístavů stoupla o více než čtvrtinu. Hodnota subindexu pro příznačnou trasu Šanghaj-Rotterdam činila na začátku listopadu téměř 1,3 tisíce amerických dolarů za FEU.

Zdroj: trans.info