Sazby letecké dopravy z Číny se zvýšily

Sazby charterové nákladní vyletěly na 1,5 milionu dolarů za jednosměrný let, protože během špičkové sezónní poptávky se zhoršuje nedostatek kapacit, uvedl Lloyd’s List s odvoláním na Flexport.

Navzdory tomu bude velmi obtížné najít volnou kapacitu pro dopravu, přinejmenším do začátku prosince. Nedostatek kapacity je obzvláště akutní na trasách z Asie do Severní Ameriky a Evropy.

Camille Carenton, manažerka evropské letecké dopravy společnosti Flexport, uvedla, že sazby za charterové lety se nyní pohybují od 1,2 milionu USD do 1.5 milionu USD za jednosměrný let. Pro srovnání, před rokem byly zhruba na 1 milionu amerických dolarů a v předpandemickém roce 2019 asi 500 tisíc amerických dolarů.

Mezi faktory, které ovlivňují růst sazeb, uvedla vysokou sezónní poptávku, doplněnou snížením nabídky v důsledku narušení provozu letišť v Číně, zapříčiněných zhoršující se infekční situací a nedávnými tajfuny, jakož i přeorientování nákladu od námořní dopravy v důsledku krize trhu námořní kontejnerové dopravy.

V tomto ohledu upozornila na další pro trh netypický trend. Poptávka na trhu obvykle vrcholí kolem čínského „Zlatého týdne“, po němž následuje další vrchol spojený s evropskými Vánocemi. Letos kvůli všem rušením sezóna špičkové poptávky pravděpodobně potrvá do Vánoc bez přerušení.

Růst sazeb za leteckou dopravu až 18%

Sazby leteckých spotů na trasách z Asie v 37. týdnu opět vyrostly na nejvyšší úroveň v letošním roce a blíží se historickým rekordům. Zejména sazby prudce stouply z Hongkongu (HKG) a Šanghaje (PVG) do Severní Ameriky a Evropy, uvádí Lloyd’s Loading List s odvoláním na nejnovější data indexu nákladní dopravy Baltic Air Freight Index (BAI).

Podle BAI se průměrné náklady na leteckou dopravu z PVG do Severní Ameriky na spotovém trhu zvýšily o další 4% v 37. týdnu a dosáhly 11,43 USD za kilogram, sazby z HKG se za týden zvýšily o více než 8% a překročily 10 USD.

Náklady na dopravu do Evropy zdražují ještě rychleji. Spotové sazby na linkách z letiště PVG se tento týden zvýšily o 18%, z 6,06 USD na 7,19 USD za kilogram, z HKG o více než 13%, z 5,24 USD na 6,04 USD za kilogram.