Rusko obnovuje dovoz vína z Moldavska. „Čím dále, tím více...“

Po téměř čtyřech letech zákazu moldavská vína se opět začnou dodávat na ruský trh.

Ruská federace začala zrušovat omezení dovozu vína z Moldavska. Poprvé od září 2013 jsou dodány na ruský trh produkty moldavských vinařů – zatím to je 20 druhů vína kombinátu SA Cricova. Toto rozhodnutí bylo přijato na základě kontroly podniku ruskými specialisty z Rospotrebnadzoru.

Dříve Rospotrebnadzor řekl o možnosti obnovení dodávek do Ruska vín většiny podniků Moldavska. Bylo oznámeno, že pět moldavských výrobců vinařských produktů předloží vzorky pro získání povolení na dodávky svých výrobků do Ruska.

Rozhodnutí o schválení dovozu moldavských vín do Ruska bylo provedeno na pozadí návštěvy do Moskvy prezidenta Moldavska Igora Dodona (9. května moldavský lídr byl jediným zahraničním prezidentem, který se zúčastnil vojenské přehlídky na Rudém náměstí).

„Jak jsem sliboval, vracíme úroveň našich bilaterálních vztahů na strategickou úroveň. A to se děje ve všech oblastech – od humanitární až po ekonomickou. Čím dále, tím více,“ prohlásil Igor Dodon.

INFORMACE. Do roku 2006 moldavská vína dobývala více než 60 % ruského trhu. Po uvedení Rospotrebnadzorem prvního „embarga“ na jejich dovoz v letech 2006–2007 se Moldavsku podařilo vrátit k roku 2013 jen asi 5 % podílu trhu v Rusku. Od 11. září 2013 Rusko pozastavilo dovoz vína z Moldavska. Oficiálním důvodem byl fakt, že Rospotrebnadzor odhalil několik dávek moldavských vinařských produktů, které nesplňovaly požadavky na bezpečnost, protože překročily normu obsahu v nich dibutyl ftalátu a bis(2-ethylhexyl) ftalátu. Reklamace Rospotrebnadzoru se objevily na práhu parafování Moldavskem v listopadu 2013 dohody o asociaci s Evropskou unií.

Zdroj: kommersant.ru, rbc.ru