Průmyslový sektor Evropy se stále snaží dostat se z propasti

Některé země eurozóny postupně začínají oživovat svou průmyslovou aktivitu, ale dvě největší ekonomiky EU nadále stagnují.

Podle údajů indexu podnikatelské aktivity S&P Global Market Intelligence se průmyslový sektor Evropy stále snaží dostat se z propasti. Index PMI pro eurozónu v březnu činil 46,1 bodu, což je o 0,4 bodu méně než v únoru.

Úroveň výroby v eurozóně má tendenci k poklesu již 12 měsíců. V důsledku poklesu zakázek se nadále snížují zásoby výrobních prostředků, které byly nashromážděné během pandemie – tyto zásoby klesají již čtrnáctý měsíc v řadě. Ceny výrobních prostředků, jakož i ceny výsledné produkce, klesly – společnosti se snaží konkurovat cenami na trhu, který se vyznačuje nízkou poptávkou.

Očekávání představitelů německého výrobního sektoru jsou však nyní optimističtější než v předchozich měsících. Očekává se zlepšení poptávky ve druhé polovině roku.

Výrobní aktivita ve Španělsku, na rozdíl od celkového zpomalení v eurozóně, v březnu vzrostla druhý měsíc v řadě, Itálie také vykazala známky oživení po 11 měsících poklesu.

Zdroj: trans.info