Průmyslová aktivita v eurozóně klesá s výjimkou tří zemí

Index PMI pro eurozónu klesl z  46,1 bodů v březnu na 45,7 bodů v dubnu. Je pozoruhodné, že index zůstaval pod neutrální úrovní 50 bodů již 22 po sobě jdoucích měsíců. Nové objednávky v dubnu klesaly prudším tempem než v předchozích měsících. Z tohoto důvodu výrobci omezili svou nákupní aktivitu.

V posledních měsících země jižní Evropy  vedly v průmyslových ukazatelích. Zvýšení průmyslové aktivity zaznamenalo v dubnu Řecko (55,2 bodů) a Španělsko (52,2 bodů). V severní Evropě pouze Nizozemsko vykázalo kladný ukazatel 51,3 bodů.

Těmto třem zemím se však nepodařilo posunout eurózonu směrem k růstu. Výhled zůstává chmurný pro Německo (42,5 bodů), Francii (45,3 bodů) a Itálii (47,3 bodů), přičemž všechny tyto hodnoty jsou výrazně pod 50 bodů.

Polsko zažilo nepříjemné překvapení: dubnový index PMI klesl o více než dva body. Zatímco index v březnu činil 48, což je blízko neutrální 50bodové hranice, v dubnu tento index klesl na 45,9. Tento pokles byl nejhlubší od července 2022. Klesly čtyři z pěti subindexů: nové objednávky, zaměstnanost, dodací lhůty a zásoby. Výroba byla jediným subindexem, který zůstal stabilní.

Nové objednávky klesají 26. měsíc v řadě, což je nejdelší období za celou historii pozorování. Pokles v dubnu byl nejstrmejší v tomto roce, se slabou poptávkou doma i na klíčových zahraničních trzích, zejména v Německu, Francii a Itálii.

Pokračující negativná tendence v evropském průmyslu nadále ovlivňuje zamestnanost. Výrobní společnosti plánují další propuštění, byť pomalejším tempem.

Zdroj: trans.info