Prognóza světového HDP se opět snižuje, ale státy EU předpovídají zlepšení

Světová banka revidovala svou prognózu globálního růstu na 1,7 % v roce 2023 a na 2,7 % v roce 2024 namísto 3 % pro oba roky v předchozí verzi.

S aktuální prognózou světového HDP na rok 2022 se Světová banka nemýlila – jednalo se o 2,9 %, nicméně ve struktuře tohoto růstu se od června muselo hodně změnit. Pro rok 2022 se ukázaly prognózy růstu pro eurozónu, Čínu a Indii jako výrazně nadhodnocené, zatímco prognózy růstu pro Japonsko, Mexiko, Brazílii a zejména Rusko se ukázaly jako podhodnocené.

Krize, jako je ta současná, je více závislá na politických než čistě ekonomických rozhodnutích, a proto jsou její dopady kalkulovány nepřesně a s velkými odchylkami.

***

HDP EU poroste v roce 2023 o 0,6 % oproti dříve očekávanému poklesu o 0,1 %, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na investiční banku Goldman Sachs.

Podle Goldman Sachs, v zimě 2023 bude růst evropské ekonomiky stále slabý – HDP poroste jen o 0,1 %. Poté růst zrychlí na 0,6 % do konce roku 2023.

Připomeňme, že dříve Mezinárodní měnový fond odhadoval, že v roce 2023 může být polovina zemí EU ohrožena recesí. V předvečer nového roku, analytici Financial Times také psali o nevyhnutelnosti recese a rostoucí nezaměstnanosti v EU.

Klíčovým faktorem, který změnil očekávání ekonomů z Eurozóny, byl prudký pokles cen plynu v důsledku abnormálně teplého počasí (např. v Berlíně na Silvestra byla teplota +15 C°) a snížení jeho spotřeby. Dalším důležitým faktorem bylo uvolnění koronavirových opatření v Číně.