Průmyslníci v Polsku a Německu jsou ve svých očekáváních pesimističtí

V březnu index PMI pro výrobní sektor v Polsku po mírném oživení v únoru klesl na 48,3 bodu. Již jedenáctý měsíc v řadě se index drží pod neutrální úrovní 50 bodů.

Dotazované společnosti uváděly nedostatečnou poptávku po svých produktech jak v Polsku, tak na zahraničních trzích. Pokles poptávky je doprovázen poklesem nákupní aktivity výrobců a poklesem ochoty přijímat nové zaměstnance.

Oslabení německého výrobního sektoru je budíčkem pro polský průmysl – západní soused je největším obchodním partnerem Polska. Index PMI pro výrobní průmysl v Německu v březnu výrazně klesl na 44,7 bodu z únorových 46,3 bodu.

Německý průmysl se potýká se stejnými problémy jako polský. Obzvláště znepokojující je nízká úroveň nových objednávek odůvodněná slabou poptávkou, která je ovlivněna špatnou náladou spotřebitelů, vysokými životními náklady a drahými úvěry.

Pokles inflace neovlivnil náladu německých výrobců. Jejich vyhlídky do budoucna se ukázaly být horší než v předchozích průzkumech. Podnikatelé nad Odrou a Rýnem se obávají především nízké poptávky, geopolitické nejistoty, vysoké inflace a zpřísnění měnové politiky.

PMI eurozóny v průměru klesl z únorových 48,5 bodu na 47,4 bodu v březnu.

Zdroj: trans.info