Polští farmáři plánují protestovat až do 30. dubna

Polští zemědělci oznámili nové protesty, které potrvají do 30. dubna. Organizátoři akce vystupují proti evropské „Zelené dohodě“. Bojují také za omezení dovozu do EU zemědělských a potravinářských produktů, zejména z Ukrajiny.

Zemědělci v Polsku protestují už mnoho týdnů. Pravidelně ztěžují provoz na dálnicích tím, že se na nich pohybují s zemědělskou technikou, blokují pohyb na přechodech pro chodce. Akce proběhly a plánují se na státních silnicích č. 12, 17, 27, 91, 266, 867. Policie se snaží řidiče o situaci na silnicích neprodleně informovat.

Policie také informovala o nynějších blokádách hranic s Ukrajinou na těchto místech:

  • obec Okopy, křížovatka státní silnice č. 12 s vojevodskou silnicí č. 816 – blokáda od 9. února do 9. března;
  • obec Zosin – hraniční přechod – blokáda silnice od 27. února do 10. března;
  • obec Dołhobyczów – hraniční přechod – blokáda silnice od 27. února do 10. března;
  • obec Hrebenne – blokáda státní silnice č. 17 od 9. února do 10. března.

Podle informace pohraniční služby činila v útery 5. března čekací doba vozidel na přejezd přes hranici v Dorogusku 223 hodin. Trochu kratší – 216 hodin – čekání na přechodu Medyka. V Hrebenne čekaly nákladní vozidla asi 80 hodin.

Městská správa v Lubycza Krolewska obdržela informace o plánovaných protestních akcích od 10. března do 30. dubna na křížovatce státní silnice č. 17 s vojevodskou silnicí č. 867 před hraničním přechodem v Hrebenne. Zemědělci tedy hodlají zůstat v Hrebenne déle než do 10. března, pokud přijaté vladou opatření nezmění situaci.