Polští dopravci blokují hraniční přechody na východě, ZMPD podporuje

15.05.2023

V pátek večer skončil protest dopravců v Koroszczynu. V této věci rozhodl starosta obce Terespol, který zastupitelstvo rozpustil, uvádí tvp.info. Demonstranti opustili místo poblíž terminálu. Fronta se pohybuje normálně, uvedla podinspektorka Beata Miszczuk z policejního ředitelství v Biała Podlaska.

13.05.2023

9. května polští autodopravci zablokovali pohyb kamionů na terminálu Koroszczyn. Kozloviči – Koroszczyn je posledním fungujícím hraničním přechodem pro nákladní dopravu na bělorusko-polské hranici.

Protestující požadují zákaz vjezdu ruských a běloruských návěsů do Polska, zavedení opatření proti dopravním společnostem, které v Polsku založili Bělorusové a Rusové.

Povolení k pořádání akce vydaly polské úřady na období od 9. května do 9. června 2023.

Již dříve polští dopravci zablokovali hraniční přechod Dorohusk na polsko-ukrajinské hranici a požadovali náhradu za své ztráty kvůli preferencím pro ukrajinské dopravní společnosti.

Asociace mezinárodních silničních dopravců Polska (ZMPD) podporuje stávkující podnikatele v Dorohusku a Koroszczyně a vyzývá členy organizace, aby se do těchto protestů aktivně zapojili. Předseda asociace Jan Buczek uvedl, že protesty způsobila rostoucí konkurenční nerovnováha mezi dopravci z EU a dopravci z východu včetně Ukrajiny.

Na podporu protestů dopravců v Dorohusku a Koroszczyně se ZMPD rozhodlo svolat Fórum silniční dopravy za účasti většiny polských silničních dopravců, aby podrobně prodiskutovalo požadavky protestujících a vypracovalo společné stanovisko.

Zdroj: zmpd.pl