Podnikatelská aktivita v Evropě klesá, kupní síla obyvatelstva roste

Podnikatelská aktivita v eurozóně na začátku čtvrtého čtvrtletí pokračuje v poklesu. Podle předběžných odhadů Hamburg Commercial Bank (HCOB) a společnosti S&P Global klesl kompozitní index PMI ze zářiových 47,2 bodu na 46,5 bodu, což je nejnižší hodnota za tři roky. (Připomínáme, že hodnota indikátoru nad 50 body znamená růst podnikatelské aktivity, a pod 50 bodu – její pokles.)

Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně i nadále způsobují přísná měnová politika Evropské centrální banky (ECB) a také celková slabost světové ekonomiky. Odborníci oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že ke snížení aktivity může přispět i nárůst cen energií v důsledku vojenského konfliktu na Blízkém východě — připomínáme, že na tento region připadá třetina světového obchodu s ropou.

Index PMI v průmyslu v říjnu klesl na 43 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 43,4 bodu. Jak poznamenává S&P Global, důvodem poklesu indexu je výrazné snížení počtu nových objednávek. V říjnu se také zrychlil pokles v sektoru služeb: index podnikatelské aktivity se snížil na 47,8 bodu, což je nejmenší hodnota za dva a půl roku. V září hodnota indexu činila 48,7 bodu.

***

Kupní síla průměrného Evropana vzrostla v roce 2023 o 5,8 % a činila 17,7 tisíc eur, vyplývá ze zprávy výzkumné společnosti GfK. GfK odhadla, že celková kupní síla Evropanů v roce 2023 bude činit 12,1 miliardy eur.

Z hlediska kupní síly jsou na prvním místě obyvatelé Lichtenštejnska — 68,8 tisíc eur, což je téměř čtyřikrát více, než je evropský průměr. Dále následují Švýcarsko (49,6 tisíc eur) a Lucembursko (40,9 tisíc eur). Do první desítky také patří Island, Dánsko, Irsko, Rakousko, Norsko, Německo a Velká Británie.