Podnikatelská aktivita v EU ukazuje na recesi

Eurozóna je pesimistická

Podnikatelská aktivita v eurozóně nadále klesá – kompozitní PMI podle S&P Global byl v září 48,2 oproti 48,9 bodu o měsíc dříve (to je nejnižší hodnota za posledních 20 měsíců).

Připomeňme, že hodnota indikátoru nad 50 bodů znamená nárůst aktivity, pod 50 bodů její zpomalení.

Nejvýraznější pokles byl zaznamenán v Německu: zde kompozitní index klesl ze 46,9 na 45,9 bodu.

Ve Francii se kompozitní ukazatel zvýšil z 50,2 na 51,2 bodu – sektor služeb kompenzoval pokles průmyslu, ale tempa růstu ve třetím čtvrtletí budou nižší než ve druhém, říkají autoři indexu.

Inflace tlačí na poptávku, rostoucí účty za energie také ženou firmám nahoru náklady – nové objednávky zboží a služeb klesají již třetí měsíc v řadě, podotýká S&P.

Současný pokles PMI odpovídá poklesu HDP o zhruba 0,1 % ve třetím čtvrtletí, zatímco zhoršující se očekávání naznačují výraznější pokles ve čtvrtém čtvrtletí, což bude znamenat, že eurozóna vstoupí do recese, poznamenává S&P.

Světový obchod bude ztlumený

Růst světového obchodu bude v roce 2022 činit 3,5 % a v roce 2023 se tempo sníží na 1 %. Uvádí to zveřejněná zpráva WTO. V předchozí prognóze experti předpovídali v roce 2023 tempo růstu 3,4 %.

Mezi „šoky“, kterým světová ekonomika čelí, vyzdvihuje WTO události na Ukrajině, vysoké ceny energií, inflaci a zpřísňování měnové politiky.