Obnovují se hraniční kontroly mezi zeměmi EU

Několik týdnů po prodloužení současných hraničních kontrol na hranici se Slovenskem oznámilo rakouské ministerstvo vnitra zavedení kontrol na hranicích s dalšími zeměmi.

Jak oznámilo rakouské ministerstvo zahraničí, z důvodu zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti lze vnitřní hranice se Slovinskem a Maďarskem v období od 12. listopadu 2022 do 11. května 2023 překračovat pouze pozemní dopravou přes kontrolní stanoviště.

Připomeňme, že na konci září se Rakousko rozhodlo obnovit kontroly na hranicích se Slovenskem, nejprve na 10 dní, poté je prodloužilo do 12. prosince letošního roku.

Od 29. září byly zavedeny kontroly na hranici České republiky se Slovenskem. A jak informovalo české ministerstvo vnitra, od toho dne do 3. října bylo odhaleno více než 1100 případů nelegálního překročení hranic a 422 migrantům byl odepřen vstup.

Hraniční kontrola byla zavedena v souvislosti s nárůstem počtu nelegálních migrantů, kteří se snaží dostat přes slovenské hranice do Rakouska, České republiky a dále do Německa. Pohraničníci také odhalovali případy pašování a v některých situacích bylo nutné k zadržení porušovatelů zákona použít donucovací prostředky.