Obchodní „anomálie“ ukazují neúčinnost sankcí proti Rusku

Britská výzkumná společnost Euromonitor International zjistila obchodní „anomálie“ v zemích Společenství Nezávislých Států (SNS), které mohou naznačovat pravděpodobný reexport části evropského zboží do Ruska.

Vývoz zboží ze zemí EU do Ruska v období březen až listopad 2022, tedy po zahájení speciální operace na Ukrajině, klesl o 47 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 (na 36,3 mld. EUR), a export evropského zboží do sousedních zemí Ruska (zejména Běloruska, Arménie, Kazachstánu, Gruzie, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu) za stejnou dobu vzrostl o 48 % (na 20,3 mld. EUR).

Co se týče exportu z Evropské unie zboží, které spadalo pod evropská omezení ohledně dovozu do Ruska, jeho vývoz do zmíněných šesti zemí vzrostl až o 95 % (téměř dvojnásobně), zatímco jeho dovoz do Ruska poklesl o 71 %. Podle odhadů se celkový vývoz sankcionovaného zboží z EU do Běloruska, Arménie, Gruzie, Kazachstánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu v listopadu 2022 blížil 1,5 miliardám EUR, zatímco o rok dříve činil měsíční objem jen cca 500 milionů EUR.

Experti Euromonitoru naznačují, že velká část zvýšeného exportu do okolních států končí v Rusku. Tato hypotéza shoduje se závěry americké nevládní organizace Silverado: řada zemí (včetně Turecka a některých zemí SNS) se stala „překladištěm“ pro dovoz domácích spotřebičů a elektroniky do Ruska.

Tato analýza ukazuje, že sankce nefungují podle očekávání, uzavírají experti.