Nejslabší úroveň výrobní aktivity je v zemích eurozóny

Zprůměrované údaje předstihových ukazatelů stavu globální průmyslové výroby — indexů nákupních manažerů (PMI) — poukazují na další oslabení poptávky po produkci světového průmyslu, sdělil J. P. Morgan a S&P Global. Pouze třetina zemí vykázala růst aktivity, přičemž v eurózoně a v USA demonstrují ukazatele další oslabení poptávky. V Číně index ukazuje růst poptávky, který však zpomaluje. Podobné ochlazení se již promítlo do nákupních cen.

Hodnota globálního indexu PMI v průmyslu v červnu klesla na nejnižší hodnotu za poslední půlrok — 48,8 bodu oproti 49,6 bodu v květnu (hranice 50 bodů odděluje pásmo růstu a poklesu obchodní aktivity), přičemž pouze deset z 29 zemí zahrnutých do výpočtu průměrného ukazatele vykázalo růst průmyslové aktivity, ukazují údaje J. P. Morgan a S&P Global.

Ke snížení indexu vedlo oslabení poptávky a snížení počtu nových objednávek, zejména vývozních. Snížení zahraničních poptávek tak bylo zaznamenáno v USA, Eurozóně, Japonsku, Jižní Koreji a Brazilii, jejich růst v Číně byl nevýznamný. V důsledku toho výrobci také snížili objem zakázek.

Nejslabší úroveň aktivity ukazují hodnoty PMI v zemích eurozóny: ukazatel prudce klesl na úroveň 43,4 bodu, což je minimum za 37 měsíců (v květnu činil ukazatel 44,8 bodu). Ceny surovin a komponentů přitom klesaly nejprudším tempem od července 2009.

V USA zůstává aktivita vyšší, ale také nadále klesá: v červnu dosáhl ukazatel 46,3 bodu oproti 48,4 bodu v květnu.

Čínský ukazatel podle verze Caixin také zpomalil, i když zůstal v pásmu růstu: klesl na 50,5 bodu v červnu z 50,9 bodu v květnu.

V Rusku je pozorována opačná dynamika: na pozadí růstu vývozních objednávek rostou i náklady na suroviny a komponenty. Ruský PMI v průmyslu se i přes zpomalení oproti květnu (52,6 bodu oproti 53,5), je jeden z nejvyšších — vyšší v červnu byly pouze ukazatele Indie a Thajska (zvýšení aktivity bylo také pozorováno v Indonésii, Kazachstánu, Řecku, Turecku, Mexiku, ve Filipínách, v Číně a Myanmaru).