"Všeobecně rozšířený názor, že oživení v eurozóně ve druhé polovině roku výrazně zrychlí, se nenaplnil. Na začátku roku se zdálo, že se sektor zotaví z poklesu, ale pochybnosti, které se objevily v červnu, se v červenci ještě prohloubily", komentuje Dr. Cyrus de la Rubia, hlavní ekonom Hamburg Commercial Bank.
Index PMI ve zpracovatelském průmyslu eurozóny zůstal v červenci oproti červnu beze změny na úrovni 45,8 bodu, tj. výrazně pod neutrální hranicí 50 bodů.
Pokles nových zakázek vedl ke zrychlenému poklesu výroby a zvýšenému propouštění pracovníků. V důsledku nižších objednávek výrobní podniky snížily nákupy surovin a polotovarů. Dalším znepokojivým signálem je nejrychlejší růst cen výrobků za poslední rok a půl.
Znepokojivý je zejména neutěšený stav průmyslu v Německu. Index PMI pro německý výrobní sektor se již 25 měsíců pohybuje pod hranicí 50 bodů. V červenci činil index 43,2 bodu, což je o 0,3 bodu méně než v červnu. To je nejen jasně pod hranicí 50 bodů, ale také pod 44 body, což ukazuje na pokles průmyslové výroby.
Signály z Polska se od těch z eurozóny liší: došlo k výraznému skoku indexu PMI ve zpracovatelském průmyslu ze 45 bodů v červnu na 47,3 bodu v červenci. Pozitivní signál však nemůže změnit celkovou negativní realitu. Průmyslový sektor v Polsku se zmenšoval již dvacátý sedmý měsíc v řadě, což je nejdelší období od zahájení průzkumu v roce 1998. Nové zakázky, výroba, vývoz, nákupy a zaměstnanost nadále klesají.
Zdroj: trans.info