Německé podnikání se lokalizuje v Rusku

V důsledku vzájemných sankcí mezi Evropskou unií a Ruskou federací, uvalených v roce 2014, dovoz z Německa, hlavního zahraničně hospodářského partnera Ruska v EU, se snížil v roce 2015 ve srovnání s rokem 2014 jenom automobilovou dopravou ve fyzickém vyjádření o 19,6 %. Podle údajů Rusko-německé obchodní komory se německý export do Ruska v hodnotovém vyjádření snížil cca o 40 % (na 21 miliard eur).

Část německých firem opustila ruský trh, ale mnohé ze zbývajících zde nadále rozvíjí svou činnost a drží se strategie lokalizace výroby.

Podle výzkumu společnosti EY 80 % německých firem nejsou ochotni vzdát se plánů vůči ruskému trhu a začínají (nebo rozšiřují) výrobu na území Rusku. Jako příklady můžeme uvést společnosti GEA (výroba mrazicího vybavení), Bionorica (farmacie), Siemens a Claas (výroba zemědělských strojů).

Podle slov mimořádného a zplnomocněného velvyslance Německa v Rusku Rüdigera von Fritsche objem investic z Německa do Ruska v první polovině roku 2016 byl o 50 % vyšší než ve stejném období loňského roku. Podle Deutsche Bank přímé investice německých firem do Ruska v prvních devíti měsících roku 2016 vzrostly na 2,05 miliardy eur.

To znamená, že nákladní potenciál německých zahraničně obchodních partnerů postupně mění strukturu (z hotových výrobků na zařízení a materiály, součástky) a posunuje se z trhu mezinárodní logistiky na vnitřní ruský logistický trh v důsledku lokalizace výroby v Rusku.

Oddělení marketingu společnosti TELS podle zdrojů: Moskovsky komsomolets, expert.ru, inosmi.ru