Německý automobilový průmysl se snaží odejít do zahraničí

Sdružení automobilového průmyslu (VDA) nedávno provedlo průzkum mezi dodavateli automobilů a středně velkými výrobci přívěsů, karosérií a autobusů.

Podle tohoto průzkumu jsou náklady na elektrickou energii velkým problémem jak pro automobilový průmysl, tak pro středně velké automobilové společnosti v Německu. 71 % společností oznámilo, že jsou silně zatíženy vysokými cenami elektřiny.

Více než třetina společností (35 %) plánuje přesunout investice do zahraničí, zatímco v květnu roku 2023 činil tento ukazatel 27 %. Pouze 1 % dotázaných společností chce zvýšit své investice v Německu.

Jak vyplývá z průzkumu, mezi destinace pro relokaci patří jiné země EU a také Asie a Severní Amerika (v uvedeném pořadí). Polsko, z hlediska investiční atraktivity, předstihlo Česko a Rumunsko a zaujalo vedoucí pozici jako destinace pro relokaci.

Studie Německého ekonomického institutu (IW) ukazuje, že společnosti v roce 2022 vyvedly z Německa více peněz než kdykoli předtím. Celkem odteklo přibližně o 132 miliard amerických dolarů (125 miliard EUR) více přímých investic, než bylo ve Spolkové republice investováno ve stejném období. Tendence pokračuje.

Zdroj: trans.info