Náklady na leteckou přepravu se od začátku roku téměř ztrojnásobily

Podle britské společnosti Air Charter Service nyní stojí odeslání jednoho Boeingu 777 na lince z Asie do Severní Ameriky asi 2 miliony amerických dolarů. Pro srovnání, před pandemií byl cenový strop pro takový let 750 000 amerických dolarů.

Podle poslední hodnoty TAC z 18. října dosáhly náklady na přepravu zboží z Hongkongu do Severní Ameriky 10,4 amerických dolarů za kilogram, což je více než třikrát více než na začátku ledna, kdy byla sazba 3,3 amerických dolarů za kilogram.

Sazba z Hongkongu do Evropy se během tohoto období zvýšila z 2,9 amerických dolarů na 7,2 amerických dolarů za kilogram.

Přechod na chartery

Stále více dovozců přesměrovává své dodávky na charterové lety. Nejběžnějším formátem jsou chartery organizované speditéry. To umožňuje dovozcům přestat využívat služeb komerčních leteckých společností a vytvořit si vlastní sít tras a služeb.

Tento formát nabízí výhody kratších a spolehlivějších dodacích lhůt a méně rizik spojených s koordinací odeslaní s různými dopravci. Tyto výhody mají ale svou cenu: vzhledem k nedostatku dostupné kapacity na trhu jsou náklady na charterové lety téměř na čtyřnásobné úrovni předpandemického stavu.

Bloomberg napsal, že Amazon se připravuje na zahájení přímých dálkových letů s vlastními letovými posádkami z Číny.