Nákladním vozidlům ve Švédsku je povoleno prodloužit délku jízdní soupravy o 9 metrů

Od konce srpna byla ve Švédsku zavedena nová pravidla. Povolená délka jízdních souprav bude teď o 9 metrů větší a dosáhne 34,5 metru.

Podle názoru švédského svazu dopravy Transportföretagen přináší prodloužená délka jízdních souprav četné výhody. „Na jednom těžkém nákladním vozidle můžete přepravit více nákladů, což přispěje ke snížení emisí do ovzduší na každý ujetý kilometr. Bude to výhodnější i pro přepravce také. Toto odvětví navíc trpí velkým nedostatkem řidičů, a proto je prodloužení délky jízdní soupravy pozitivní i pro rešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ poznamenal generální ředitel Transportföretagen Markus Dalstenс .

Podle odborníků lze emisí z nákladních vozidel snížit o 4 až 6%. Takto dlouhá nákladní vozidla ale zatím budou moci jezdit jen po silnicích, které jsou schváleny dopravním inspektorátem. Seznam tras se schvaluje.

Ostatní země EU již této praxi začínají věnovat pozornost. Jmenovitě Polsko nastoluje otázku zvyšování standardů. Polští odborníci uvádějí ve prospěch změn stejné argumenty jako švédští.

Zdroj: trans.info