Je vydána nejnovější verze Barometru nákladní dopravy a logistiky, kterou připravila Unie dopravních a logistických společností Francie TLF.
Závěry zprávy zdůrazňují četné problémy, kterým čelí francouzský logistický průmysl: od snížení nákladní automobilové dopravy až po narušení železniční dopravy, poklesu sektoru vnitrozemské dopravy a výrazného zpomalení činností spojených s úschovou a skladováním.
Ve 2. čtvrtletí 2023 snížila francouzská automobilová doprava objem přepravy o 4,7 % oproti předchozímu roku. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím došlo k poklesu o 6,4 %, což způsobilo snížení počtu personálu a vedlo ke ztrátě 4 300 zaměstnanců jen ve druhém čtvrtletí (snížení o 1 %). Bankroty v tomto sektoru také vzrostly o 20 % v meziročním srovnání. Bohužel se situace do konce letošního roku nezlepší, píše se ve správě.
V prvním čtvrtletí čelila železniční nákladní doprava vážným narušením, především kvůli stávkám proti důchodové reformě. I přes mírné oživení o 11 % ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím zůstává železniční doprava stále o 18 % nižší než v předchozím roce.
V první polovině roku 2023 dosáhl pokles aktivity vnitrozemské lodní dopravy 14 % v meziročním srovnání.
V segmentu námořní nákladní dopravy kombinace globální poptávky a přebytečné kapacity lodních společností drží sazby za přepravu na relativně nízké úrovni. Francouzské námořní přístavy ve druhém čtvrtletí zotavily po obtížném prvním čtvrtletí, poznamenaném stávkami proti důchodové reformě. Oživení bylo způsobeno především obnovením dovozu, zejména v odvetvích uhlovodíků a obchodu s automobily. Aktivita kontejnerové dopravy však zůstala slabá: ve 2. čtvrtletí ve srovnání s 1. čtvrtletím - pokles o 0,7 %; v meziročném srovnání došlo k výraznému poklesu o 12,7 %.
Odvětví letecké přepavy vykazuje známky pomalého ale trvalého zotavení. Je pozoruhodné, že ve druhém čtvrtletí roku 2023 se ceny letecké přepravy ve Francii výrazně snížily a klesly o 26 % v meziročném srovnání.
Zdroj: trans.info