Kriminální situace na evropských a ruských silnicích se zhoršuje

Současným trendem je rostoucí počet trestných činů na mezinárodních linkách a počet podvodů spojených s krádežemi zboží.

Podle ministerstva vnitra Ruska od začátku roku 2016 se počet trestných činů zaměřených na krádeže nákladu v Rusku překonal podobné ukazatele z roku 2015. Během první poloviny tohoto roku bylo zaznamenáno 25 případů loupeže, 1371 krádež a 1095 případů podvodů.

Až 20 % trestných činů tvoří krádeže nákladu z automobilové dopravy. Často krádeže jsou spáchány na železničních přejezdech, pokud je vozidlo zastaveno. Nejnebezpečnější úseky ruských silnic jsou v dnešní době dálnice M5 Ural, M7 Volga, M53 Novosibirsk –Irkutsk.

Stále častěji se rovněž setkáváme s podvody, kde jsou zločinci zahrnuty do řetězce mezi vlastníkem a příjemcem nákladu a náklad unesou celkem.

Statistiky krimrnálních incidentů v EU také ukazují růst, především v zemích západní Evropy (např. v Německu, Velké Británii, Nizozemsku, Belgii). Přičemž se zvyšuje počet trestných činů spáchaných ve velkém rozsahu organizovanými zločineckými skupinami.

Až 50 % krádeží zboží na území EU se odehrává na otevřených parkovištích. Nejvíce populární mezi zločinci jsou takové skupiny výrobků, jako alkoholické nápoje a potraviny, oděvy a obuv, tabákové výrobky, farmaceutické výrobky. Celková hodnota krádeží zboží na evropských silnicích převyšuje 8 miliard eur ročně.