Kazachstán se stane důležitým dopravním uzlem mezi Evropou a Čínou

Dne 15. června se ve Varšavě konalo obchodně-investiční fórum „Polsko - Kazachstán“, které bylo uspořádáno velvyslanectvími Kazachstánu a Polska. Účastníci mimo jiné diskutovali o problémech globálního narušení dodovatelského řetězce a potravinové bezpečnosti.

Odborníci se domnívají, že Hedvábná stezka se obnovuje, ale vypadá jinak v dnešních obchodních a geopolitických podmínkách. V souvislosti s událostmi na Ukrajině začal železniční tranzit do Evropy přes území Ruska a Běloruska klesat. Nová role Kazachstánu - dopravní hub, který propojí Čínu s Evropou.

Důležitou roli v obchodu mezi Evropou a Čínou hraje Transkaspická mezinárodní dopravní trasa. Mezi členy tohoto konsorcia patří Kazachstán, Čína, Polsko, Rumunsko. Kazachstán neustále pracuje na zvýšení propustnostné výkonnosti tohoto logistického koridoru – rozšiřuje přístavy, rozvíje dopravní infrastrukturu.

Podle statistických údajů činil v roce 2022 objem obchodu mezi Polskem a Kazachstánem více než 125 miliard eur. V Kazachstánu úspěšně působí více než 100 velkých společností z Polska.

Zdroj: trans.info