Index poptávky po silniční dopravě z Polska do Německa klesl 2násobně

V prvním čtvrtletí roku 2023 najely nákladní vozy s celkovou hmotností 7,5 tuny a více po německých zpoplatněných silnicích přibližně 10,126 miliardy kilometrů. To je o 3,2 % méně než v lednu až březnu loňského roku.

Německé kamiony snížily kilometrový výkon o 3,5 %, polské automobily – o 1,5 % (počet najetých kilometrů u polských aut – 1,964 miliardy km, což je 19 % od celkového počtu najetých kilometrů všemi kamiony po německé síti zpoplatněných silnic).

Kamiony z Litvy vykázaly nárůst najetých kilometrů na německých silnicích o 5,1 % (342,6 mil. km). Podíl litevských kamionů na celkovém počtu kilometrů najetých nákladními auty na německých silnicích v období leden až březen činil 3,2 %.

V březnu je patrný výraznější pokles. Počet najetých kilometrů u německých kamionů se tento měsíc meziročně snížil o 4,7 %, u polských o 2,9 %.

Slábnoucí poptávku po dopravě lze vidět nejen na statistikách mýtného, ale také na indexu poptávky z burzy Trans.eu, která představuje spotový trh silniční dopravy. Na trase z Polska do Německa byl střední index poptávky za první tři měsíce roku 2023 pouze 47 bodů. Pro srovnání ve stejném období loňského roku byl tento ukazatel na úrovni 101 bodů.

Zdroj: trans.info