Řidič TELS může poskytnout první pomoc

Skupina společností TELS s podporou specialistů Červeného kříže zahájila pilotní projekt školení řidičů v základech první pomoci s vydáním mezinárodního certifikátu.

водители TELS.jpg

V rámci programu firemní sociální odpovědnosti ve skupině společností TELS byl letos zahájen pilotní projekt, jehož cílem je vyškolit řidiče v základech první pomoci. V dubnu absolvovalo prvních 18 řidičů takové školení a získalo mezinárodní certifikát.

Jak komentoval jeden z řidičů význam tréninku: „Když jste na dálnici a do nejbližší vesnice je 200 km, můžete se spoléhat pouze na sebe a na pomoc od kolegů na trase. Proto tyto kurzy rozhodně nedávají jenom nové znalosti, ale také přidávají jistotu.“

Kurz byl sestaven s důrazem na nacvičení havarijních situací, které se nejčastěji vyskytují v práci řidičů kamionů:

  • první pomoc obětem nehod;
  • zranění v důsledku upevnění nákladu a práce s přívěsem;
  • hluboká říznutí.

Politika společnosti TELS při výběru řidičů pro přístup k práci s vlastními vozidly společnosti a povolení k cestě je dost tvrdá: je třeba mít dlouhodobou praxi a zkušenosti, před každou jízdou se provádí důkladná lékařská prohlídka. Proto jsou nehody s účastí řidičů TELS velmi vzácné. Řidiči společnosti se však občas stávají svědky a dobrovolnými pomocíky při nehodách a jiných tragických událostech na silnicích.

Průměrný věk řidičů kamionů roste po celém světě, více než 70 % lidí v této profesi jsou starší než 45 let. V souvislosti se stále častějšími případy nehod v důsledku srdečního infarktu řidiče byla v rámci školení provedena podrobná přednáška o prevenci, rozpoznání a pomoci v případě srdečního infarktu nebo mrtvice.

Jeden z řidičů TELS se podělil o svůj příběh, když ho zachránila lékařská prohlídka před jízdou: „Byl to případ, kdy jsem chodil asi dva dny s nějakým podivným pocitem v hrudníku. Ale protože jsem mohl chodit a cítil jsem se spíše normálně, bral jsem to na lehkou váhu. Chystal jsem se na cestu a tradičně jsem musel podstoupit lékařskou prohlídku, kde lékař konstatoval podezření, že jsem přechodil srdeční infarkt. Samozřejmě, že mě nepustili do práce. Další vyšetření ukázalo, že skutečně došlo k srdečnímu záchvatu, po čemž jsem absolvoval nezbytné rehabilitační procedury. Kdyby nebylo toto vyšetření, všechno by mohlo kdykoliv skončit a to velmi špatně.“

Soudě ze zpětné vazby od obou skupin řidičů, považují tuto iniciativu společnosti ve školení řidičů v základech první pomoci za mimořádně užitečnou a potvrzující, že společnost TELS usiluje o dodržování nejvyšších mezinárodních standardů.