Hospodářská krize se může v roce 2023 rozvinout v globální recesi

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová uvedla, že vyhlídky světového hospodářství se od dubna „výrazně zhoršily“ a nemůže vyloučit možnou globální recesi v příštím roce.

MMF v příštích týdnech již potřetí v tomto roce sníží svou prognózu růstu světové ekonomiky na rok 2022. V dubnové prognóze fond snížil předchozí prognózu téměř o jeden procentní bod. Očekává se, že fond na konci července zveřejní aktualizovanou prognózu na roky 2022 a 2023, kde se očekává růst globálního HDP na úrovni 3,6 % (ekonomové na nových číslech stále pracují). Připomeňme, že v roce 2021 vzrostla světová ekonomika o 6,1 %.

"Vyhlídky se od naší poslední aktualizace v dubnu výrazně zhoršily," řekla Georgievová agentuře Reuters, přitom poukázala na rozsáhlou inflaci, výraznější zvýšení úrokových sazeb, zpomalení růstu čínské ekonomiky a přísnější sankce proti Rusku kvůli vojenskému konfliktu na Ukrajině. Na otázku, zda může vyloučit globální recesi, šéfka MMF odpověděla: "Riziko se zvýšilo, takže ho nemůžeme vyloučit." „Bude to těžký 22. rok, ale možná rok 2023 bude ještě těžší,“ dodala expertka.

Zdroj: Reuters