Hned po MMF také snížila svou prognózu růstu světového obchodu WTO

Světová obchodní organizace (WTO) snížila prognózu růstu světového obchodu na 3,9 % v roce 2018 a na 3,7 % v roce 2019. (V dubnu WTO očekávala růst celosvětového obchodu o 4,4 % na konci tohoto roku a o 4 % v roce 2019). Ve srovnání s rokem 2017 (4,7 %) se tempo růstu výrazně zpomaluje.

Podle generálního ředitele Světové obchodní organizace Roberta Azevedo, pokles prognóz odráží nárůst napětí mezi největšími obchodními partnery.

„Eskalace napětí ve sféře obchodování a přísnější podmínky na hlavních trzích úvěrování přivedou ke zpomalení růstu obchodu do konce letošního roku a do roku 2019“. „Rostoucí obchodní rozpory představují největší riziko pro prognózování, ale zpřísnění měnové politiky a související s tím volatilita mohou také destabilizovat obchod a výrobu,“ uvedla organizace v tiskové zprávě.

„Teď se setkáváme ve významném okamžiku pro světový obchod. Zvedáme se, roste napětí, nové sazby se týkají miliard dolarů, připravujeme nová opatření a upřímně řečeno dokonce ani nevidíme tomu konec. Pokud tato trendence bude pokračovat, uvidíme hrozbu stabilitě, což představuje hrozbu pro růst a vytváření pracovních míst“ , prohlásil Robert Azevedo na fóru vysoké úrovně Postupy pro podporu obchodu a investic pro rozvoj: Eurasijská perspektiva.

Připomeňme si, že Mezinárodní měnový fond v červenci také snížil své prognózy růstu světového obchodu, ačkoli jeho čísla jsou trochu vyšší než v prognózách odborníků WTO. Prognóza růstu světového obchodu se zbožím a službami se snížila na 4,8 % v roce 2018 (minus 0,3 procentního bodu oproti dubnové zprávě) a na 4,5 % v roce 2019 (minus 0,2 procentního bodu).

Přestože jsou prognózy odlišné, experti obou organizací očekávají znatelné zpomalení růstu světového obchodu a spojují to s rostoucím světovým napětím.

Zdroje: imf.org, tass.ru, tks.ru