Globální trh kontraktní logistiky překonal prognózy pro rok 2023

Zpráva, kterou připravili analytici Transport Intelligence (TI), obsahuje aktualizované údaje, které naznačují, že globální trg kontraktní logistiky v roce 2023 dosáhl hodnoty 283,98 miliardy eur, což znamená reálný růst o 3,5 % — zlepšení ve srovnání s růstem o 3 % v předchozím roce.

Tyto výsledky předčily očekávání stanovená před 6 měsíci, kdy TI předpověděla, že růst v roce 2023 ve srovnání s rokem 2022 zpomalí.

Růst logistického trhu v loňském roce byl způsoben především expanzí kontraktní logistiky v rozvojových zemích, přičemž ve vyspělých regionech byl růst mírnější. Zatímco v Evrope bylo pozoraváno zpomalení ekonomiky, dynamický růst výroby v Asii přispěl k dobrým výsledkům v sektoru logistiky.

Co se týká regionálního podílu na trhu, Asijsko-pacifický region je lidrem s přibližně 39-40 % globálního trhu kontraktní logistiky, za ním následují Evropa a Severní Amerika s přibližně 28-29 % a 25 % přiměřeně.

Analytici TI se na oživení globální ekonomiky po krizi dívají s optimismem. Očekávají, že mezinárodní obchod přispěje k dynamičtějšímu růstu trhu kontraktní logistiky, a prognózují nárůst tržní hodnoty o 4,2 % v roce 2024 na přibližne 296 miliard eur. Tato prognóza je zlepšením prognózy z konce roku 2023, která předpokládala tempo růstu na úrovni 3,7 %.

Zdroj: trans.info