Globální ekonomika bude nadále zpomalovat a zabránit tomuto zpomalení nepomůže ani Čína

Globální ekonomika bude v nejbližší době nadále zpomalovat, informovala o tom šéfka útvaru ratingové agentury Moody`s pro suverénní a subsuverénní rizika Marie Diron v rozhovoru pro televizní kanál CNBC. Podle jejího názoru stojí za zpomalením tempů ekonomického růstu tři hlavní faktory: udržování vysokých úrokových sazeb, napjatá situace ve finančním sektoru a zpomalení růstu v Číně.

Paní Diron poznamenává, že ačkoli centrálním bankám různých zemí se podařilo prostřednictvím zvýšení sazeb vytvořit „desinflační trend“, zůstavají inflační rizika stále vysoká.

Podle Moody`s nelze očekávat rychlé oživení růstu čínské ekonomiky. Tato očekávání se podporují indexem PMI (předstihový ukazatel dynamiky HDP) výrobního sektoru Číny, který již pátý měsíc v řadě zůstává pod hodnotou 50 bodů (hranice oddělující pásmo růstu a poklesu ekonomické aktivity).

Indikátor ekonomických sentimentů (ESI) v eurozóně klesl v srpnu na 93,3 bodu, což je nejnižší hodnota od listopadu 2020. Za 100 bodů se bere průměrná hodnota v období let 2000 až 2022: ukazatele nad touto hodnotou indikují růst ekonomické aktivity, pod touto hodnotou — pokles aktivity. Indikátor se vypočítává na základě průzkumu společností v průmyslovém sektoru, sektoru služeb, maloobchodu, stavebnictví a průzkumu spotřebitelů.

V největších ekonomikách Evropy se indikátor ESI miří hlouběji do záporu: ve Francii v srpnu klesl ukazatel na 91,4 bodu, v Německu — na 88,6. Nicméně se zlepšily ekonomické nálady ve Španělsku, kdy hodnota ukazatele se v srpnu vzrostla na 102,4 bodu, jakož i v Polsku – na 95,5 bodu z červencových 94,3 bodu.

Zároveň agentura Moody`s pozoruje relativně stabilní růst a příznivé podmínky v Indii a Indonésii.