Evropští železniční dopravci zvýší sazby o 20 až 50 %

Podle německého časopisu Wirtschaftswoche, nákladní dceřiná společnost německého státního železničního koncernu Deutsche Bahn – DB Cargo – začala v polovině listopadu oznamovat svým zákazníkům zvýšení přepravného v nákladní dopravě od 1. ledna 2023.

Provozovatel nákladní dopravy odůvodňuje toto rozhodnutí osminásobným zvýšením ceny elektřiny, která pohání 95 % trakce společnosti. Po indexaci se cena služeb zvýší o 50 % pro zákazníky, kteří nemají rámcové smlouvy na pravidelnou nákladní přepravu s DB Cargo, a o 20 až 40 % pro zákazníky, kteří takové smlouvy podepsali.

Časopis Wirtschaftswoche také píše, že další evropští železniční dopravci oznámili svůj záměr zvýšit sazby za přepravu v průměru o 20 až 30 %.

Zejména nákladní dopravce OBB Rail Cargo Group, který patří do rakouské státní společnosti OBB, plánuje od nového roku výrazně zdražit své služby. Procento indexace zatím nebylo oznámeno.

Příklad svých kolegů následoval český státní železniční dopravce – ČD Cargo. Na svých oficiálních stránkách společnost oznámila zvýšení přepravného o 35 % od 1. ledna 2023.

V Rusku se od začátku roku 2023 zvýší tarify nákladní železniční dopravy o cca 10 %.