Čína, aby se vyhnula recesi, investuje do výroby a exportuje až polovinu vyrobeného zboží. A to by mohlo vyprovokovat obchodní války s USA, Evropou a dalšími zeměmi, píše Bloomberg.
Kvůli ekonomickým problémům začala Čína investovat více do výroby než do nemovitostí, investice do němovitostí však dříve tvořily asi pětinu ekonomického růstu Číny, poznamenává agentura. Tato strategie zatím pomáhá zemi vyhnout se recesi podobné té, ke které došlo v USA v roce 2008, kdy se tam zhroutil trh s nemovitostmi, ale zároveň vzniká riziko nerovnováh, které mohou vést ke zvýšení napětí v globálním obchodě mezi Čínskou lidovou republikou a jinými zeměmi.
Zaměření na výrobu se projevuje nárůstem počtu úvěrů pro průmyslové podniky a růstem exportu produkce —od automobilů až po pračky. Obzvlášť úspěšný byl Peking ve sféře výroby elektromobilů, baterií a solárních panelů. Bloomberg odhaduje, že přibližně 45 % průmyslové produkce Číny jde na export, protože obyvatelstvo si nemůže koupit všechno, co se vyrábí v rámci země.
Západ již začal reagovat na tyto tendence. Evropská unie iniciovala vyšetřování týkající se čínských elektromobilů. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová varovala, že „nadbytečné kapacity Číny“ v některých odvětvích by mohly otřást evropskou průmyslovou základnou. Podobné prohlášení o nadbytečnosti učinila i americká ministryně financí Janet Yellenová.
Zdroje: bloomberg.com