Ekonomika Německa: prognóza pro Hrubý domácí produkt se snížila, ale důvěra investorů vzrostla

Index důvěry investorů v ekonomiku Německa, který se zveřejňuje Centrem pro výzkum ekonomiky Evropy (ZEW), v říjnu obnovil šestiměsíční maximum, když dosáhl minus 1,1 bodu po minus 11,4 bodu v září (hodnoty indexu nad nulou indikují optimismus investorů, níže —pesimismus). Analytici předpovídali, že index bude činit minus 9,3 bodu.

Další index — index současné ekonomické situaci ve Spolkové republice Německo (také se vypočítává ZEW) v říjnu nadále klesal: minus 79,9 bodu (minimum od srpna 2020) po minusu 79,4 bodu v říjnu. Vysvětlujem, že tento ukazatel méně závisí na očekáváních a více – na ukazatelích, které se zveřejňují federálním statistickým úřadem země (Destatis).

Ještě hlouběji do záporu šel v srpnu ukazatel maloobchodních prodejů, který klesl o 1,2 % meziměsíčně (rekordní pokles od prosince roku 2022) a o 2,2 % meziročně.

Objem průmyslove výroby v Německu v srpnu se rovněž nadále snížoval: meziměsíčně klesl o 0,2 %,meziročně — o 1,97 %.

Německá vláda uznává problém slabých ukazatelů průmyslu: právě tyto ukazatele byly důvodem toho, že vláda Spolkové republiky Německo na podzim revidovala prognózu dynamiky HPD země. Na jaře se čekalo, že největší ekonomika eurozóny poroste o 0,4 % na konci letošního roku a o 1,6 % na konci příštího roku. Nyní se předpokládá, že v roce 2023 se HDP sníží o 0,4 %, a v roce 2024 — poroste o 1,3 %.