Dva největší evropské přístavy snížily obrat kontejnerů

Kontejnerový obrat Rotterdamu, největšího kontejnerového přístavu v Evropě, přes který se přes severoevropské uzly překládá asi třetina všech kontejnerů, se za první tři měsíce roku 2022 snížil o 1,4 % na 3,6 milionu TEU.

Ve zprávě přístavního úřadu je pokles obratu kontejnerů vysvětlen především prudkým poklesem objemu tranzitní překládky kontejnerů v důsledku přetížení a narušení dodavatelských řetězců. Také rusko-ukrajinský konflikt, který začal na konci února, již stihl ovlivnit ukazatele prvního čtvrtletí. Přístavní úřad odhaduje podíl obchodu s Ruskem na struktuře obratu kontejnerů v Rotterdamu asi na 10 %.

Antverpský přístav, který je na druhém místě v žebříčku největších kontejnerových přístavů v Evropě, snížil obrat kontejnerů v prvních třech měsících roku 2022 o 11,6 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 na 2,73 milionu kontejnerů TEU.

Pokles je připisován pokračujícímu narušení dodavatelských řetězců kontejnerů, zpožděním a nárůstu počtu dovozních lodí, jakož i důsledkům rusko-ukrajinského konfliktu a sankcí. V roce 2021 bylo Rusko pátým největším obchodním partnerem přístavu: objemy obchodu s ním činily 11,6 milionu tun, z toho 5,3 milionu tun tvořily kontejnery.