Dovozci hledají dodavatele „blíže domovu“, stejně jako výrobci

Podle nejnovější studie agentury Reuters A generational shift in sourcing, nedávné narušení dodavatelských řetězců vedlo ke globálnímu trendu hledání dodavatelů a přesouvání výroby „blíže domovu“.

Zpráva ukazuje, že 67 % globálních maloobchodních a výrobních společností v posledních letech změnilo umístění dodavatelů materiálů a komponentů, 58 % uvedlo, že další takové kroky jsou pro ně prioritou.

37 % dotázaných výrobců plánuje přesunout svou výrobu z Asie. Záleží jim především na tom, aby nové země pro umístění výroby poskytovaly kvalifikovanou pracovní sílu, stabilní politické prostředí a dobrou infrastrukturu. Nejpreferovanějšími globálními destinacemi jsou Indie, Vietnam, Německo a Polsko.

Dotazované evropské společnosti uvádějí Německo a Polsko jako nejatraktivnější zdroj dodávek nebo umístění továren přemístěných ze daleké Asie. Tyto země označilo 23,3 % a 19,4 % respondentů. Čtvrtina účastníků průzkumu hodlá přesunout výrobu do zemí konečného trhu.

Podobné závěry lze vyvodit z výzkumu poradenské společnosti BCI Global. Jejich výzkum ukázal, že 62 % evropských a amerických firem přesune část své výroby do jiné země, ale jen pětina firem by chtěla přesunout své asijské továrny úplně.

Zdroj: trans.info