CTS zaznamenala obrat v dynamice globálního trhu s kontejnery

Data statistické služby Container Trade Statistics (CTS) ukazují, že globální trh s kontejnery se obrátil směrem k pozitivní dynamice poptávky, zejména kvůli růstu kontejnerové dopravy v Asii. Podle aktualizovaných údajů dosáhl v červnu 2022 objem celosvětového trhu kontejnerové přepravy 15,5 milionu TEU, což je o 0,6 % více než o rok dříve a o 9,1 % více než v červnu 2019.

Připomeňme, že podle společnosti Maersk ve druhém čtvrtletí roku 2022 činil celkový pokles poptávky po kontejnerové přepravě 2,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. CTS hlásí 1,4% pokles objemu trhu v první polovině roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Objemy asijského kontejnerového trhu v červnu opět rostly v souvislosti s uvolněním karanténních omezení – objem dovozní kontejnerové dopravy za tento měsíc přesáhl úroveň z června 2021 o 2,6 %, vývozní doprava se zvýšila o 5 %.

Experti CTS očekávají, že v následujících měsících se tento růst promítne do dynamiky trhů v dalších regionech. Ale zatímco kontejnerový dovoz do Severní Ameriky zůstává o zlomek procenta vyšší než v loňském roce, zatímco vývoz nadále klesá.

V Evropě kontejnerový dovoz od března klesá, vývoz klesá od února. V červnu se pokles dovozu a vývozu oproti červnu 2021 zrychlil na 9 % a 11 % respektive.