Ceny pohonných hmot v Evropě raketově rostou

Začátkem října došlo k prudkému nárůstu cen pohonných hmot na polských čerpacích stanicích. Podle výpočtů BM Reflex byla průměrná maloobchodní cena motorové nafty 7,6 PLN za litr. To znamenalo průměrný nárůst o 34 centů na litr za týden.

Při pohledu na situaci na velkoobchodním trhu lze očekávat další růst maloobchodních cen pohonných hmot a maziv. Podle BM Reflex se velkoobchodní ceny nafty 7. října zvýšily o 0,60 PLN za litr, čímž se dostaly na úroveň přibližně 7,70 PLN za litr. Analytici portálu předpovídají, že cena motorové nafty může dosáhnout 7,90 až 7,99 PLN/l.

Cena litru nafty v Itálii vzrostla na 1,86 eura u samoobslužných čerpacích stanic a na 1,99 eura u značkových čerpacích stanic, informovala 12. října celostátní média.

Ve Francii motorová nafta prudce zdražila o 14,5 centu za litr. Ke zvýšení ceny došlo navzdory opatřením ekonomické podpory: francouzská vláda poskytuje slevu 30 centů na nákup jakéhokoli paliva, TotalEnergies navíc poskytuje další slevu, která se přidává k té vládní, ve výši 20 centů na litr.

V Rakousku byla zavedena nová daň z emisí CO2, která okamžitě tlačila nahoru ceny pohonných hmot. Výše nového poplatku, který vstoupil v platnost 1. října, se bude až do roku 2025 každoročně zvyšovat. Nakonec by se po třech letech měla zvýšit z 30 eur na 55 eur za tunu CO2. Rakouský institut pro ekonomický výzkum (WIFO) odhaduje, že poplatek 30 eur za tunu CO2 v roce 2022 zvedne ceny benzínu a nafty na čerpacích stanicích až o 9 centů.

Nárůst nákladů na pohonné hmoty je primárně důsledkem vyšších cen ropy a hotových výrobků ve spojení se silným směnným kurzem amerického dolaru. Jedním z klíčových důvodů růstu cen ropy je reakce na nedávné rozhodnutí zemí OPEC + snížit její produkci o 2 miliony barelů denně.

Zdroj: trans.info