Ceny motorové nafty rostou kvůli obavám souvisejícím s globální ekonomickou krizí vyvolanou vojenským konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou.
Ropa se na trhu již dosáhla 139 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň za 14 let. Zároveň rostou ceny motorové nafty, které se již vyšplhaly na úroveň, na které se podle evropských dopravců „nedá pracovat. Kromě paliva zdražila spousta dalších věcí, například trajekt. Takhle to dál nejde!“
Průměrné ceny motorové nafty s daněmi včetně spotřebních daní vzrostly za posledních 12 měsíců o 33 % v 51 zemích ve všech regionech sledovaných týdeníkem IRU.
V Německu činila cena motorové nafty 7. března 2022 2,03 eura za litr. „V německém odvětví dopravní logistiky hrozí vlna platební neschopnosti. Tím bude ohroženo zásobování obyvatelstva a ekonomiky,“ říká Dirk Engelhardt, generální ředitel Spolkového svazu pro silniční dopravu, logistiku a nakládání s odpady (BGL). Zástupci úřadů a odborů uvedli, že růst cen pohonných hmot hrozí kolapsem celého dopravního systému země.
V Polsku „v prvním březnovém týdnu tvořila průměrná cena benzinu Pb95 5,87 PLN. 9. března, tedy přesně o týden později, to bylo již 6,86 PLN. To je nárůst o téměř 1 PLN za pouhých sedm dní! V případě motorové nafty je situace ještě horší – ceny vzrostly z 5,92 PLN na 7,46 PLN – podle údajů zveřejněných e-petrol.pl <...> Dopravní podniky jsou ponechány svému osudu, bez aspoň nějaké státní pomoci nepřežijí tyto těžké časy.“ Dopravci se obracejí na úřady s žádostí o podporu.
V Lisabonu stávkují autodopravci pod heslem „Za naše přežití“: prudký růst cen hrozí zkrachováním i velkých dopravců, o malých firmách nemluvě.
Obchodní organizace britských velkoobchodníků sdělila BBC, že její členové přenesou zvýšené náklady na dopravu na své zákazníky – obchody s potravinami a restaurace, které zase tyto náklady přenesou na spotřebitele.